5 טיפים לכתיבת ברכה בחרוזים

מאת: יעל בן שמעון (30-07-2012)

הגיע היום המיוחל: חברתך הטובה חוגגת יום הולדת, אחיך פותח עסק, שכנתך מתחתנת, אחיינך חוגג בר-מצוה, המתנה כבר נקנתה ועכשיו הגיע שלב כתיבת הברכה. אין ספק שקבלת מתנה עם ברכה אישית בחרוזים נותנת הרגשה הרבה יותר טובה – הרגשה שהשקיעו בך קצת יותר מהרגיל. אולם, לרובנו, כתיבת ברכה בחרוזים נראית משימה קשה שרק יחידים בעלי כישרון צולחים אותה.

אז איך תוכלו, בכל זאת, עם מעט מאמץ, לשדרג את מתנתכם עם ברכה בחרוזים? הנה חמש עצות שיעזרו לכם להתמודד עם האתגר:

  1. הכינו רשימת מילים לברכה לפני שאתם נגשים למלאכה חישבו אילו איחולים ברצונכם לאחל לבעל השמחה וערכו רשימת מילים המתחרזות עם איחולים אלו (לדוגמא: חלום-הלום; אושר-עושר; יופי-אופי וכו'). כך שתוך כדי כתיבת הברכה יהיה לכם מאגר זמין של חרוזים ורצף הכתיבה לא יעצר כל שתי שורות.

  2. לגוון - ידעתם שיש כמה סוגי חרוזים? קיימים שני סוגים עיקריים של חריזה: החרוז העובר שהוא שתי מילים המתחרזות רק בעיצור הסופי ותבנועה שלפניו (כמו שור וחמור), ולעומתו יש את החרוז הראוי שבו שתי המילים מתחרזות בשני העיצורים הסופיים ובתנועה שביניהם. (כמו:......לא תמיד חייבים להשתמש בסוג השני, פעמים רבות שימוש בחרוז עובר מוסיף לברכה נופך ומייפה אותה לא פחות מחרוז ראוי.

  3. היעזרו בחברים ומכרים תתפלאו לשמוע, אבל פעמים רבות לאנשים שמסביבכם יהיו רעיונות מוצלחים מאוד לחרוזים שיתאימו לברכה שאתם כותבים. ולכן, תוך כדי כתיבת הברכה, במקום לשבור את הראש בחיפוש אחר חרוז, הרימו את ראשכם ושאלו את מי שסביבכם (וזה יכול להיות כל אחד: הורים, אחים, מכרים, שכנים וסתם אנשים ברחוב) אם יש לו רעיון לחרוז. וזה עובד, מניסיון.

  4. לא להתבייש להיעזר בברכות מוכנות ולאלה מבנינו שמתקשים מאוד בכתיבת הברכה בחרוזים, תמיד ניתן לקחת ברכה מוכנה או כמה ולמחזר אותם. חשוב מאוד שברכתכם תהיה אישית, ולכן קחו את השורות שמדברות אליכם ומתאימות לאירוע, הוסיפו ביניהם שורה או שתים שאתם כתבתם וזהו, בידכם ברכה בחרוזים.

  5. לא חייבים בכח מטרת החריזה היא לייפות את הברכה ולא להפוך אותה ללא מובנת או חסרת הקשר. ולכן לפעמים עדיף לוותר על החריזה בחלק העיקרי של הברכה ובמקום זה להוסיף בסופה שורותיים או פסקת סיום קצרה בחרוזים.

    לסיכום, כתיבת ברכה בחרוזים יכולה להפוך למשימה מהנה וכיפית אם יודעים איך לגשת אליה וכיצד להתמודד איתה. ויותר מכך, היא ממלאת אותך בגאווה לאחר שעמדת בה בכבוד ויש בידיך את הברכה הסופית.
    אז קדימה, לעבודה!


נושאים נפוצים

כל הזכויות שמורות לאתר הברכות הישראלי © brachot.net