התמודדות ילדים עם תחפושות פורים‎

(10:43, 01-Mar-2015)

הורים יקרים,

חג פורים קרב ובא ואיתו גם התחפושות.
אנו, כהורים ומחנכים, אוהבים עד מאוד לראות את ילדינו מחופשים, משקיעים בתחפושות, נרגשים ומצפים לקראת החג. רגשות הילדים, לעומת זאת, לא תמיד עולות בקנה אחד עם רגשותינו.

ילדינו הרכים נמצאים בשלבי התפתחות שונים. לחלקם רגשות מעורבים בנושא התחפושות, הילדים נרגשים לקראת היום הגדול ומצפים לו בכיליון עיניים, אך אצל חלק מהם ניכר חשש ואפילו פחד. ילדים אלו יסרבו בתוקף להתחפש, ולא ישתפו פעולה. ננסה להבין מדוע זה קורה ומה ניתן לעשות על מנת להקל עליהם.

ילדים בגיל הרך נמצאים בשלב האגוצנטרי. הילד רואה את עצמו כמרכז העולם, השמש זורחת ושוקעת רק בשבילו. כל הסובב אותו קורה רק עבורו והוא הסיבה לכל. הילד מאמין רק במה שהוא רואה וחווה כאן ועכשיו, את הנסתר ממנו אינו מבין ואינו מודע לו.
מבחינתו של הילד, מה שהוא לא רואה, בהכרח גם לא קיים. אין מציאות אחרת. הנסתר, הרחוק, החבוי, והמשנה את צורתו, איננו! לילדים רבים אין את היכולת להבין שהנסתר קיים במקום אחר. מכאן נובע החשש הגדול שאם אני מסתתר מתחת מסכה או איפור אני בעצם אינני כאן. הנוכחות של אדם קרוב כגון הורה או גננת נעלמת נוכח המסכה.


תחפושת ליצן


ילדים צעירים מתקשים מאוד להבין תהליכים. אין להם את המסוגלות להבין תהליך כגון: הקפאה והפשרת מים, הקצפת ביצים וכיוצא בזה. ילדים קטנים מקבלים את ההווה בלבד ומתקשים לשחזר תהליכים. אי לכך פעמים רבות השינוי משפיע על הילד, וגורר איתו תחושה של חוסר יציבות במצב, של שיבוש המוכר, הבטוח והידוע. כל זאת מותיר תחושה חזקה של חוסר שליטה ואי יכולת לחזות את שעומד להתרחש. קשה מאוד לצפות את העתיד, אם ההווה אינו מוכר. ברגעים כאלה נוצר ואקום המתמלא פעמים רבות בפחד, בכי ותסכול.

לכל התחושות הללו מתווסף ההלם הגדול שאנו רואים על פניהם של ילדים רבים, ביום התחפושות, ברגע כניסתם לגן. הגן המוכר, הידוע ואהוב, החברים שאותם הילד פוגש מידי יום ביומו, הצוות, הכל כך שונה. תחושות אלו מערערות לגמרי את הקרקע היציבה היום יומית והתחושה היא שהילד נכנס למקום זר (וזאת מבלי להזכיר את שלל התחפושות השונות והלא תמיד ידידותיות).

אז מה עושים?

אנו בגנים בונים תהליך מתמשך של כשבעיים שלושה במטרה להכין את הילדים לקראת הצפוי. את התהליך נעבור מן הקל את הכבד. תחילה נחשוף את הילדים למסכות קטנות, לזמן קצר בלבד שאותם הגננות יחבשו על פניהן ויורידו מיד. לאחר מכן, בהדרגה, נוסיף תחפושות משמעותיות יותר בשיתוף הילדים.

בגנים קיימת פינת תחפושות נגישה לילדים ובתהליך טבעי הילדים נחשפים ומתנסים בתחפושות באופן חופשי ובבחירה אישית. ישנם ילדים שלא ירצו להתחפש, אך גם מתוך התבוננות בילדים אחרים שמתחפשים, יתחיל גם אצלם תהליך הסתגלות והכרות.

החשיפה וההכרות לתחפושות תתבצע בצורה ידידותית, באמצעות שירים, סיפורים, הצגות ועוד.
ימים ספורים לפני החג הילדים יכינו תחפושות והתחפשו בהם.

כל התהליכים הללו נעשים בכדי להנגיש את התחפושות לילדים, ולהפוך את הבלתי צפוי למוכר וידידותי.

אך בל נשכח!

תגובות אלו של הילדים טבעיות ונורמטיביות. במידה והן מתעוררות יש לתת מקום, לכבד את רגשותיהם, לשוחח איתם על כך ולא לדחוק אותם.

• לכו עם הילדים לבחור תחפושת.
• חפשו תחפושת נוחה שהילד אוהב ותנו לו את זכות הבחירה.
• תלו לראווה את התחפושת מספר ימים לפני פורים, בכדי לאפשר לילדים להסתגל לתחפושת.
• אם בכל זאת הילד לא ירצה להתחפש, לא נורא!!

זכרו שתמיד יש את שנה הבאה!!


חג פורים שמח,
ריקי אלפרט רוזמרין
מנהלת תחום הגיל הרך, מתנ"ס בקעה


נושאים נפוצים

כל הזכויות שמורות לאתר הברכות הישראלי © brachot.net