כיצד להכין כרטיסי ברכה מקוריים

מאת: קרן סקובץ' (04-09-2012)

כתבה מאת קרן סקובץ', כותבת בלוג היצירה "פרפרים - מחשבות, הגיגים, יצירה ומוזה".

יש אנשים שיש להם את היכולת המופלאה הזו לרשום ברכות בשליפה מהשרוול - שניה של מחשבה והופ, הברכה מוכנה. יש את אלו שיושבים עם דף טיוטה, מנסים לחרוז חרוזים, להיות מתוחכמים ובסוף להעתיק את זה יפה על הברכה - ארז בעלי, למשל, הוא בדיוק הטיפוס הזה. ויש את אלו כמוני - כאלו שאין להם סבלנות, כאלו שמעדיפים לומר את הברכה בעל פה, כאלו שהברכות שלהן יוצאות סתמיות וקצרות - "המון מזל טוב, אושר ועושר, שתעשי חיים ותמשיכי להיות כזו מתוקה...". אתם כבר מבינים את המצב, לא?הפתרון שלי בנוי משלושה שלבים - הראשון הוא כמובן להתחמק ולנסות להפיל את הברכה על ארז. גם חנופה עוזרת - "הרי אתה כותב ברכות כל כך נהדר, אז בבקשה תכתוב עוד אחת...". כשזה לא עוזר (בינינו, קצת מוזר שארז יתחיל לכתוב ברכות ליום ההולדת של חברות שלי, לא?) אני עוברת לשלב השני - מנסה לעשות כרטיס ברכה מושקע שכולם יתפעלו ממנו ויתעלמו מזה שהברכה לא מושקעת באותה הרמה. אם בכל זאת אין ברירה, אני פונה לאתר הברכות הישראלי. אין כמו לקחת ברכה שמישהו אחר השקיע בה ומוכן לחלוק אותה עם שאר המתלבטים כמוני.

בתור תודה בחזרה, הנה מאמר הדרכה מצולם לכמה כרטיסי ברכה (וגם מעטפה) שאפשר להכין מחומרים שיש בבית - אפילו בעלי ידיים שמאליות יצליחו עם הכרטיסים האלו, מבטיחה!

בכל הההדרכות אני משתמשת בכרטיסי ברכה ריקים - אפשר ליצור אותם בקלות מחתיכה של בריסטול מקופלת לשניים - ועט שחור למסגרת ולכיתוב. נתחיל בכרטיס הברכה הכי פשוט - כרטיס עם דגל. כל מה שצריך זה נעץ, קיסם וחתיכת נייר צבעונית שנקפל לשניים ונדביק על הקיסם. את הדגל נוכל לעשות בצורות שונות - ומי שרוצה להדביק אותו על שיפוד עץ של מנגל ולא על קיסם, יכול אפילו לעשות אותו גדול יותר.כדי לחבר את הקיסם לכרטיס הברכה צריך לחורר שני חורים בעזרת נעץ:מעבירים את הקיסם דרך החורים ומוסיפים מסגרת וכיתוב בכתב יד. אם החורים יצאו גדולים מדי והדגל נופל, שימו חתיכת נייר דבק בגב הכרטיס שתדביק את הקיסם. כרטיס ברכה עם דגל יכול להתאים למגוון אירועים - יום הולדת, איחולי החלמה ובעצם כל שמחה שהיא.הכרטיס הבא יכול להיות כרטיס לסיום לימודים (אוניברסיטה או תיכון) וגם בתור רעיון לתת כסף כמתנה - פשוט לגלגל את השטר בתוך הגליל או שהגליל עצמו יהיה מהשטר (ואז אין סיכוי שיפספסו את הכוונה). לצורך כך נצטרך חתיכה של בריסטול או כל נייר צבעוני שהוא, חתיכת סרט לקישוט, עט שחור וסכין יפנית.את החתיכה נגלגל סביב טוש עבה או כל כלי כתיבה עגול.בכרטיס נחתוך שני חתכים מקבילים בעזרת סכין יפנית.דרך החתכים נשחיל חתיכה של סרט קישוט ונקשור את קצוות הסרט מעל גליל הנייר שיצרנו קודם.נוסיף כיתוב ומסגרת - והנה כרטיס נוסף יצא לדרך!הכרטיס הבא נועד למי שקנה רכב חדש, קיבל רשיון נהיגה או סתם נוסע לטיול... לצורך כך נצטרך שאריות של ניירות צבעוניים, דבק ושני כפתורים. את הנייר נגזור בתור רכב וחלונות ואילו את הכפתורים נוסיף בתור גלגלים. דרך נוספת לחבר את הכפתורים היא ממש לתפור אותם עם חוט ומחט לכרטיס.נוסיף כיתוב ומסגרת - ויצאנו לדרך...לכרטיס הבא נצטרך שתי צורות של פרפר מנייר צבעוני ומעט דבק.את אחד הפרפרים נדביק ישירות על הכרטיס - אפשר להוסיף לפרפר מחושים בעט שחור.נמרח דבק רק במרכז הפרפר.נניח את הפרפר השני בדיוק על הפרפר הראשון.כשהדבק יתייבש, נרים בעדינות את כנפי הפרפר השני - מכיוון שהוא דבוק רק במרכז נוכל ליצור מראה חי יותר של הפרפר.כיתוב ומסגרת - והפרפר מוכן לעוף...הכרטיס האחרון יהיה של שרשרת דגלים תלויה - ולשם כך נצטרך חוט, נייר דבק ושאריות של נייר צבעוני.כל חתיכה נקפל לשניים ונגזור אותה לצורת משולש.נניח את כל המשולשים הפתוחים בשורה ונשים את חתיכת החוט במרכזם.נדביק את פתחי המשולשים זה לזה, כשהחוט מונח במרכז.את הקצוות של שרשרת הדגלים נסתיר ונקשור בתוך הכרטיס עצמו ונדביק חתיכות של נייר דבק שיחזיקו את השרשרת שלא תיפול.נוסיף כיתוב - והמסיבה מוכנה להתחיל!ההדרכה האחרונה תהיה של מעטפה. לרוב ניתן למצוא מעטפות מלבניות שתואמות את הכרטיסים הסטנדרטיים, אבל מה קורה אם יש לנו כרטיס בתורת ריבוע? במקרה כזה נוכל להכין לעצמינו את המעטפה בקלות. נניח שיש לנו כרטיס ריבוע בגודל של 12 ס"מ X 12 ס"מ.כדי לחשב מה יהיה גודל הנייר הדרוש למעטפה, נבצע תרגיל חשבון פשוט - נכפיל את אורך הריבוע ב-1.5 ונוסיף עוד 2 ס"מ. במקרה של הכרטיס שלנו גודל הנייר הדרוש למעטפה הוא 20 ס"מ X 20 ס"מ. נמצא את מרכז הנייר ונסמן קווים לאורכו ולרוחבו.בתחילת וסיום כל קו, נגזור משולש קטן שהגובה שלו בערך סנטימטר אחד.כך נעשה בכל הקווים.נקפל את פינות הדף לפי הסימונים של המשולשים שיצרנו.נסובב את הדף כך שהפינה שלו תהיה למטה.נקפל את המשולשים אחד על השני - נכון שזה כבר נראה כמו מעטפה?נמרח מעט דבק על השוליים של המשולש התחתון בדף ונדביק אותווהרי לכם מעטפה - שמתאימה בדיוק לגודל הכרטיס שלנו!בהצלחה!
קרן.

קישור לבלוג של קרן: פרפרים - מחשבות, הגיגים, יצירה ומוזה
לתגובות וליצירת קשר: [email protected]


נושאים נפוצים

כל הזכויות שמורות לאתר הברכות הישראלי © brachot.net