טיפים להקלטת ברכות לבר / בת מצווה

(10:15, 09-Jul-2013)

שמחה גדולה במשפחה
שמחה גדולה במשפחה. בר/בת המצווה באופק ויש לא מעט ברכות ואיחולים שהיינו רוצים לאחל לחתני השמחה, הרי הם עוברים שלב משמעותי מאוד בחיים: לוקחים אחריות גדולה ומקבלים על עצמם זכויות וחובות ככל המתבגרים. וכמו בכל יום הולדת, גם בבר מצווה ובת מצווה ראוי שתהיה ברכה מההורים, מספר ברכות מהאחים והאחיות ואולי מהסבים והסבתות.

בהרבה אירועים כאלו, נהוג לבקש מהתקליטן באירוע מיקרופון, לעמוד במרכז הרחבה ולברך את בר או בת המצווה ב- LIVE - ממש להקריא להם. אולם, לפעמים זה לא ממש מסתדר. מערכת ההגברה, המיקרופון והאקוסטיקה באולם או במועדון על פי רוב אינם מאפשרים תמיד את מובנות הטקסט, כמו כן, איננו רגילים לעמוד מול קהל ולדבר, זה מעמד מרגש ויש חשש לטעויות ומבוכה. כדאי אם כן להתכונן כך שגם חתן וכלת המצווה וגם המוזמנים שלכם יבינו את הברכה והאיחולים.

אחד הפתרונות לנושא הוא הקלטה איכותית בעוד מועד של הברכה. ניתן לעשות זאת במחשב האישי (למבינים בנושא) או באולפן הקלטות מקצועי בו תוכלו להקליט את הברכות.

איך עושים זאת נכון?
הכינו מראש בבית את כל הברכות, ברכה מאמא, מאבא, מהאח ומהאחות, דרשה של כלת או חתן בר המצווה, ברכה מהדוד או הדודה או אפילו הסבתא והסבא ולאחר שהכל מוכן, קיבעו מועד להקלטה.
באולפנים תהיה לכם אפשרות לבחור גם מוסיקה שתתנגן ברקע. בדרך כלל זה יהיה פלייבק של שיר ללא הזמר, כך שהשירה שלו לא תתנגש בדיבור שלכם ותמשוך את תשומת הלב, הרי אז, שום דבר לא יהיה מובן. מלבד זאת, הנעימה ברקע תכסה את רעשי הרקע שבאולם, תזוזות, דיבורים וכדומה ותאפשר את מובנות הטקסט.

באולפן הקלטות מקצועי יעבדו איתכם גם על ההגייה הנכונה של הברכה, השפה, הפיסוק והאינטונציה, על מנת שהברכה תשמע טיבעית וברורה ולא הקראה מלאכותית.
למתקשים בקריאה ולילדים קטנים לפעמים מומלץ אפילו שיקריאו באוזניות בזמן ההקלטה משפט אחר משפט באינטונציה הנכונה ולאחר מכן יחברו לכם את כל המשפטים לכדי ברכה אחת שלמה.
אם חשובה לכם האיכות, רצוי שההקלטה תתבצע באולפן מקצועי עם אקוסטיקה מדוייקת ומיקרופון מיוחד שרגיש מאוד ומצליח לגרום לקול שלכם להישמע מאוד ברור ואמיתי, כך הוא יישמע גם באירוע. ככל שהמיקרופון יהיה טוב יותר, כך ההקלטה תצא צלולה ונקייה יותר.
כמובן שלא רק המיקרופון חשוב אלא כל מערכת ההקלטה באולפנים וההכוונה מהמפיק המוזיקלי שיקליט אתכם, מוסיפים מעט תהודה לקול, מכוונים את התדרים שלא יצרמו ומעדנים את הקול. ממש "איפור קל" לקול על מנת שתשמעו במיטבכם.

טיפים להכנת להקלטה באולפן:
1. כיתבו ברכה, חברו קטעים כתובים, השתמשו בציטטות ובפתגמים עד שתהיו שלמים עם הברכה ותהיו מוכנים להקליט אותה, פסקו את הברכה בפיסוק נכון והדפיסו את הברכה על דף נייר בכתב גדול וקריא.
2. את מועד ההקלטה מומלץ שלא לקבוע בשעות הבוקר, הקול שלנו עדיין עייף ונשמע נמוך מהרגיל.
3. עשו בבית לפחות 10 חזרות על הטקסט בקול רם מומלץ לעשות זאת עם אדם נוסף שיעיר ויאיר לכם הארות והערות בונות ומכווינות לקריאה טובה יותר .
4. שימו לב ושמרו על קולכם לקראת ההקלטות על מנת שלא תהיו צרודים ביום ההקלטות.
5. הגיעו לאולפנים מוכנים, עם המון מצב רוח טוב.

מומלץ שברכות המשפחה יהיו בסדר עוקב עם מרווח של כ – 10 - 15 שניות בין ברכה לברכה.
באירוע, אפשר יהיה לבקש מהתקליטן להציג מראש את הדוברים בברכה ולהכניס את הקהל לאווירה. אפשרות נוספת היא שכאשר תיכנסו לאולם אל הרחבה הברכה תושמע ברקע בעוצמה, היא תהיה ברורה, צלולה, מובנת ומרגשת מאוד.
שיהיה במזל טוב!

הפוסט בחסות "אולפן הקלטות קולות" המציעים שירותי הקלטה לאירועים: לחצו על הקישור הבא להאזנה לדוגמאות:
הקלטת ברכות לבת מצווה ובר מצווה


נושאים נפוצים

כל הזכויות שמורות לאתר הברכות הישראלי © brachot.net