10 טיפים לכתיבת ברכה מוצלחת

מאת: צוות אתר הברכות הישראלי (11-09-2012)

לא חשוב אם זה בר מצווה או חתונה, בת מצווה או סתם יום הולדת, לא משנה אם תבחרו לתת כסף או מתנה, בכל אחד מהמקרים צריך לכתוב כמה מילים לבעלי השמחה.
במקרה של הדודה יפה מחדרה שרואים פעם בשנה או של עמית רחוק מהעבודה, בעידן האינטרנט לא תיאלצו להתאמץ יותר מדי. חיפוש קצר בגוגל, והופ, יש לכם ברכה מוכנה. במקרה של מישהו קצת יותר קרוב אליכם, מישהו שאתם אוהבים באמת, אולי תרצו להשקיע בברכה, לכתוב משהו קצת יותר מהלב. ברכה עם נימה אישית, שיראו מיד שכתבתם את זה לבד והשקעתם. חתן הבר מצווה (או אמא שלו) או החייל שהשתחרר עכשיו ישמחו לגלות שהכנתם להם משהו בעצמכם, וידעו להעריך את זה בהתאם.

הנה כמה טיפים שיעזרו לכם להפוך את ברכה טובה לברכה מהממת:

 1. למי הברכה מיועדת? לפני שמניחים את העט על הדף, צריך לעצור ולחשוב למי כותבים את הברכה. אם כותבים לבר מצווה, הברכה תהיה בשפה שונה לחלוטין מברכה למי שיוצא לפנסיה. לא רק בגלל האירוע עצמו, אלא גם כי אדם מבוגר ישמח לקבל ברכה שתהיה כתובה בשפה מכובדת יותר, ואילו נער בן 13 עלול להתאכזב אם יקבל ברכה שהמילים בה לא תהיינה בשפה שבה הוא רגיל לדבר. אם כן, חתן השמחה (או כלת השמחה) מכתיב את הסגנון הרצוי. כדאי להשתדל להחליט מראש על שפה וסגנון, ולא לסטות באופן חריף מהקו שבחרנו. כמובן, אם רוצים ברכה קצת משוגעת אפשר להחליף את הסגנון באמצע, אבל באופן כללי סגנון לא קבוע יכול ליצור תחושה שהברכה לא אפויה, ושלא ברור באיזה טון צריך לקרוא אותה.

 2. כתבו מראש לעצמכם בנקודות את מה שאתם רוצים להגיד. כמו שבלתי אפשרי ליצור את המתנה ובו בזמן לארוז אותה, כך זה לא קל להחליט מה רוצים להגיד ובו בזמן גם לעטוף את זה במילים יפות. אם תתחילו לכתוב מהשורה הראשונה בלי תכנון מראש, כנראה לא יצא לכם משהו מסודר, וכדי לנסח ברכה מסודרת שלא תיראה כמו ערימת מילים מגובבות, נסו לתכנן מראש מה תרצו להגיד. רשמו לעצמכם בנקודות בערך מה תרצו להכניס בברכה. הנקודות יכולות להיות בקווים כלליים בלבד (למשל: "להמחיש שאני אוהבת אותו", "לכתוב שהוא טוב בכדורגל", "לאחל בריאות ונחת מהנכדים") אבל אפשר גם להכניס ממש שורות שעלו בראש, שמתוכננות להשתלב כמו שהן בתוך הברכה ("אתה לא דומה לאף אחד \ אתה משהו מאוד מיוחד" או "שתזכי ליום של נסים ונפלאות \ להרבה חברים ולהמון חברות").

 3. להשתדל לכתוב הרבה זמן מראש. בעיה נפוצה של כותבי ברכות היא שהם כותבים את הברכה, שאמורה להיות מושקעת, בחמש הדקות שבהן בן הזוג מתארגן ליציאה לברית או דקה וחצי לפני שהולכים לחתונת הזהב של סבא וסבתא. על רעיונות למתנות חושבים הרבה זמן מראש, בבגדים לאירוע לפעמים משקיעים מחשבה כבר שבועות קודם, אבל יש נטייה לחשוב שאת הברכה אפשר להשאיר מיד לרגע האחרון ולא יקרה כלום. זה לא רעיון טוב, גם כי בדרך כלל מתקשים לכתוב משהו איכותי תחת לחץ וגם כי בחשיבה לאורך זמן יכולים לצוץ רעיונות טובים באמת. גלגלו את הברכה בראשכם כמה ימים מראש, אולי בנסיעה באוטובוס או בהליכה, תנו לה להתגבש אט אט. מובטח שברכה כזו תהיה מוצלחת פי כמה וכמה מברכה שתכתב על ידי מישהו שמתיישב עם ראש ריק ליד דף נקי ומנסה לכתוב ברכה על המקום.

 4. תשקיעו בכרטיס. הברכה לא חייבת להיכתב על פתק רגיל או על דף שנתלש מפנקס, וגם לא חייבת להיות כתובה על כרטיס ברכה ליום הולדת שנקנה בחנות. האפשרויות להשקיע בכרטיס הברכה הן עצומות: אפשר לגזור אותו בצורות שונות ומשונות: לב לברכה לחברה, ספר למי שמתחילה ללמוד באוניברסיטה, מכונית לברכות לקבלת רישיון. אפשר לצבוע אותו בצורות מיוחדות, מותר גם לפזר קצת נצנצים (בטעם טוב!). אפשר להדפיס הדף עם תמונה המתאימה (קריקטורה חמודה של טנק לברכה לגיוס, תמונות של כל הנכדים לסבתא ליום הולדת 70). אפשר לחפש בגוגל תמונות, יש שם שפע בלתי נדלה של תמונות לכל אירוע ולכל שמחה. בהזדמנויות מתאימות, למשקיעים, אפשר לשלוח את הברכה בדואר רגיל כמה ימים לפני יום ההולדת. מניסיון, זה ממש כיף לקבל מכתב כזה. רעיון נוסף: להכין את הברכה משולבת באוכל: עוגת יום הולדת, למשל, שעליה כתובות כמה שורות מזיגוג.

 5. שלבו משהו אישי. בדיחה פרטית, קריצה קטנה או רמז למשהו קטן שמשותף רק לך ולבעל השמחה, יגרום לחיוך של האבא הגאה של התינוקת החדשה להתרחב ולאימא של הכלה להתמוגג אפילו יותר. אין כמו שורה שמשלבת הומור אישי כדי להמחיש שלא רק שאתם כתבתם את הברכה בעצמכם, גם השקעתם מחשבה של ממש בכתיבת הברכה.

 6. צאו מהקופסא. רוב הברכות שיקבל ילד היום הולדת ייראו אותו דבר, בערך. יאחלו לו אושר וכושר, עד מאה ועשרים, בריאות ולפעמים גם הצלחה בכל מעשה ידיו. אם אתם רוצים שהברכה שלכם תבלוט, תעורר תשומת לב ותשמח את המקבל, רצוי לחשובי על שורות מחץ מיוחדות. זה יכול להיות משעשע ("שתספיק להכניס את החלב למקרר לפני שהדלת של המקרר נסגרת") או מרגש ("כשאני חושב עלייך הלב שלי מחסיר פעימה"). לפעמים כדאי לתבל בציטוט יפה. אפשר לקחת אחד מהתנ"ך, מספרי ציטוטים או מהאינטרנט. ציטוטים יכולים להביע, לפעמים, תמצית של משהו שקשה לבטא גם בעשרות מילים. מצד שני, תיזהרו לא להיות נדושים מדי, יכול להיות שעוד מישהו ישתמש באותו ציטוט בדיוק וזה יאבד את הייחודיות שלו.

 7. קצת ביקורת עצמית. בסוף העבודה, נסו לקרוא את מה שכתבתם ולשאול את עצמכם אם זו ברכה שהייתם רוצים לקבל. לעתים מרוב התחכמויות וכתיבה נמלצת, יוצאת ברכה לא מושלמת. מיד אחרי תום הכתיבה זה זמן טוב להשקיע חצי דקה בסקירה כללית של מה שכתוב על הדף שמולכם. נסו לשאול את עצמכם אם זו ברכה שאתם הייתם שמחים לקבל. לא מומלץ להתחיל לכתוב הכל מחדש, ברוב המקרים אין טעם, אבל לפעמים אפשר לתקן חרוז אחד קצת עקום או לשנות את הסדר של הבתים, וזה יכול לשפץ עוד קצת את המסר שלכם.

 8. לחבר בין הברכה למתנה. אם לאירוע הזה באים עם מתנה, זה ממש נחמד לשדך בין הברכה למתנה. לדוגמה, אם נותנים לברית מילה ספר על החתול שלא רצה לישון, אפשר לאחל להורים הטריים שיצליחו לישון בלילות הקרובים. גם זה מראה על השקעת מחשבה מיוחדת ועל תשומת לב לפרטים, מה שמן הסתם יזכה להערכה של בעל השמחה. גם אם מביאים סתם כסף, אפשר לקרוץ לכך בברכה. להוסיף משפט בסוף הברכה בסגנון "ועכשיו לך תקנה לך כמה דברים טובים" או אפילו בתוך הברכה "שתזכה לאושר ועושר" ולהוסיף הערת שוליים "שמתי לך קצת כסף במעטפה בתור התחלה".

 9. מבנה. גם כאן יש דברים שגרתיים ויש אפשרות לעשות משהו יוצא דופן. ברכה רגילה בדרך כלל בנויה בשורות או בבתים. לרוב האנשים יותר כיף לקרוא ברכה מסודרת יפה ולא מבולגנת. גם חרוזים יתרמו להנאה מקריאת הברכה. אם משתמשים בחרוזים חשוב לא להפסיק באמצע: קטע שכתוב בחלקו בחרוזים וחלקו לא, יוצר תחושה שהוא חצי אפוי וקצת מעצבן לעבור חצי ברכה, לצפות לחרוזים גם בהמשך ולגלות שהם נגמרו. אם רוצים לעשות משהו לא שגרתי, אפשר לכתוב את הברכה בצורה אחרת. למי שסיים עכשיו קורס טיס אפשר לכתוב ברכה בצורת מטוס, ולזוג שנכנס לדירה חדשה אפשר לכתוב את הברכה בצורת בית עם גג.

 10. לצרף משהו קטן בצד. כדי שלברכה שלכם יהיה טעם מתוק במיוחד, אפשר פשוט לצרף אליה שוקולד. אם תרצו משהו שנשאר יותר זמן, אפשר להוסיף מחזיק מפתחות חביב, אולי עם תמונה יפה של הנכד לסבא או עם ציטוט יפה לנערת הבת מצווה. גם הטריק הזה הוא שימושי כדי למנוע מהברכה שאתם כתבתם להיות אחת מעוד מאתיים ברכות אחרות שכתבו שאר המוזמנים למסיבה. אף אחד לא יכול להתעלם מברכה כזו, שמצורף אליה משהו ייחודי.

 11. והכי חשוב: תכתבו מהלב!


נושאים נפוצים

כל הזכויות שמורות לאתר הברכות הישראלי © brachot.net