איך לכתוב ברכת יום הולדת יצירתית

מאת: אירוס זריני (04-09-2012)

בשטף אירועי היומיום, בין שלל השמחות והחגים, יום הולדת הוא האירוע הנפוץ ביותר אליו אנו נדרשים להתייחס ולהשקיע בכתיבת ברכה, אם בכרטיס נייר ואם באמצעי המדיה השונים. לפעמים הרעיונות לא זורמים וקשה למצוא את היצירתיות והמקוריות לכתיבת ברכה יפה ומרגשת ליום ההולדת

כיצד, אם כן, נוכל לכתוב ברכה מקורית מעבר לבנאליות הרווחת ולברכת 'מזל טוב' הנדושה או 'יום הולדת שמח'? לשם כך ריכזתי עבורכם שמונה אפשרויות ורעיונות לברכות שיוצאות מהשגרה. את כולן כמובן מומלץ לשלב עם התייחסות אישית למקבל הברכה:

 1. היעזרו במסורת ובמנהגי יום ההולדת . בלונים, מתנות, עוגה, זיקוקים, נרות, שקית הפתעה, זר וכו'. מכל אחד מהמרכיבים האלה ניתן לכתוב ברכה ייחודית בפני עצמה.
  למשל, על תמונה/ציור של עוגת יום הולדת שתצרפו תוכלו לצרף טקסט כגון - "אין חגיגה בלי עוגה! מצרפת לך עוגת יומולדת מלאת אושר, עם עוד קצת אושר, שכבת אושר באמצע, כל זה בציפוי סוכריות אושר עם פירורי אושר מלמעלה ודובדבן אושר בקצה"

 2. השתמשו במקורות. המקורות היהודיים מתייחסים למעגלי החיים ובכללם לגיל, כך שניתן לעשות שימוש בהן בברכה. כך למשל בברכה לגבר בהגיעו לגיל 30, גיל הכח, ניתן לצרף לברכה תמונה של הגה כח ואת הטקסט הבא:
  "שיהיה כוחך עמך ותהיה הכוח המניע בכל עניין ומקום.
  שבדרכך ילוו אותך כוח השיפוט וכוח ההתמדה.
  שתהיה משופע בכוח רצון, כוח מותניים וכוח גברא.
  שיהיה לך כוח קנייה להתמודד מול כוחות השוק.
  שיהיה לך כוח סבל וכוח עמידה אל מול כוחות הטבע וכוחות עליון.
  רב-כוח ויישר כוח!
  ליום הולדתך אעניק לך הגה כוח.
  ברכה זו כוחה יפה לעשור הקרוב ובכלל"

 3. ציטוטים, פתגמים ואמרות הקשורים בימי הולדת. אישים וידוענים, תכניות טלוויזיה לילדים ועוד התייחסו לימי הולדת. ניתן לחפש אותם באתר במדור הציטוטים, או ב'ויקיציטוט' ולשזור את הציטוטים בתוך הברכות.

 4. סלנג, משחקי מילים וביטויים. כך למשל, בברכה הבאה נעשה שימוש במוטיב הרוח כולל ביטויים הקשורים למילה 'רוח'-
  "לרוח הזמן של יום הולדתך,
  שושנת הרוחות שרטטה לי,
  שהשנה יהיה לך מלאן אורך רוח,
  שרוחך תהיה נוחה ושתתפעם רוחך.
  כיוון נוסף מראה שיהיה לך גם מצב רוח טוב
  ושינסוך עלייך הרוח, רוח אלהים.
  זאת ועוד, בניווטים תמשיכי להיות הרוח החיה,
  תפעלי תמיד ברוח טובה וברוח צוות
  וגם לא יקרה שיתפלק וייצא לך הרוח מהמפרשים.
  זאת היתה רוח הדברים של רוחות השמיים, יא רוחי".

 5. יצירות קולנועיות או ספרותיות. קבלת השראה מסרט או יצירה כלשהי בכתיבת הברכה. לדוגמא- "שתמיד תהיה המלך במשחקי הכס של חייך".

 6. שירים. ניתן לשלב בברכות שירים נפוצים הקשורים לימי הולדת עם טוויסט משלכם. בנוסף ניתן לצרף בתור הברכה איור שקשור בשיר ולעשות שימוש במילות השיר לצרכי הברכה, כך למשל עם השיר 'כובע קסמים'- "כובע קסמים- קטן, מקושט, יעשה את כל מה שאת רוצה.. שתפליגי בו בכל העולם, לאיים רחוקים, לארץ זרה, נוסעת הלוך ובחזרה, רואה ערים והרבה אנשים".

 7. נצלו את הכלים של הרשתות החברתיות ובעיקר פייסבוק. בפייסבוק ניתן לצרף אינספור אפשרויות של תמונות דרך מנועי חיפוש ולחבר להן ברכות. כך למשל- חיפוש של המילים Birthday glasses יעניק מגוון תוצאות של משקפיים צבעוניים עם כיתוב יום הולדת שמח שלהן ניתן לחבר ברכה תוך שימוש במוטיב הראייה. אופציה נוספת של שימוש בפייסבוק לקבלת השראה לכתיבת ברכות היא להציץ ולראות מה אחרים כותבים בעמוד של המקבל הברכה, ולקבל רעיונות לכתיבה עבור החבר הבא שחוגג.

 8. השתמשו בסמלי מזל, פולקלור ועתידות. סמלי מזל ידועים הם חמסה, תלתן, אבני מזל. ניתן לצרף תמונה או להעניק אחד מהם במתנה תוך שימוש בסגולות של סמל המזל בכתיבת הברכה. שימוש בפולקלור להגשמת משאלות מקבל הברכה- כמו דמויות פנטזיה בדיוניות: ג'יני, דג זהב, פיה, גמדים.
  שימוש באסטרונומיה, נומרולוגיה, לוח השנה הסיני, אסטרולוגיה (מזלות, אופק, מפת לידה), תוך התאמה למועד הלידה של מקבל הברכה. שימוש בקסמים- מטה/שרביט קסמים, דלת קסמים, מפתח קסמים, אבקת קסם וכו' כדי לחולל למקבל/ת הברכה שנה נפלאה. שימוש "עתידני", מה מצפה השנה הקרובה/העתיד למקבל הברכה לפי הטקסט- כדור בדולח, קריאה בקלפים ,מה רואים בכוכבים, קריאה בקפה, מגדת עתידות, קריאה בכף היד, מכונת זמן, אורקל, עתידות בזוקה וכו'.


נושאים נפוצים

כל הזכויות שמורות לאתר הברכות הישראלי © brachot.net